×
Atbalsta Grupas Ārstniecība Atbalsts Ģimenēm ES sabiedrībā Par mums

Noderīgi

Ko lietot, lai nepaliktu stāvoklī? Izsargāšanās veidi pusaudžiem un ne tikai!

08/02/2024

Latvijā ir viens no augstākajiem nepilngadīgo grūtnieču īpatsvariem Eiropas Savienībā. Pētījumi liecina, ka lielai daļai meiteņu trūkst zināšanu, tostarp, par izsargāšanās nepieciešamību un iespējām.

Kontracepcija ir dažāda veida metodes, kuru mērķis ir novērst grūtniecības iestāšanos un pasargāt cilvēku no inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām.

Kontracepcijai ir pieejamas dažādās formas:

  1. Visdrošākā ir hormonālā kontracepcija: tabletes, maksts riņķis, plāksteris un dzemdes spirāles (hormonālās vai vara). Hormonālā kontracepcija 98-99% droši pasargās tevi no nevēlamas grūtniecības, turklāt, atkarībā no izvēlētā veida, tai ir dažādi citi plusi, piemēram, vieglākas mēnešreizes.❗️ Tomēr jāņem vērā, ka hormonālā kontracepcija NEPASARGĀ no slimībām!
  2. Vienīgais veids, kā sevi pasargāt no dzimumakta laikā pārnēsājamām slimībām, ir prezervatīvi! Tie ir viegli pieejami un nav nepieciešama ārsta zīme.
  3. Spermicīdi - krēmi, gēli, sūkļi - ir nedroša izsargāšanās metode. Tos lietojot, ir 30% iespēja palikt stāvoklī. Taču spermicīdus var lietot kopā ar prezervatīviem papildus drošībai. Spermicīdus vari iegādāties aptiekā, recepte nav nepieciešama.
  4. Ļoti nedroša ir kalendārā metode – cenšanās noteikt dienas, kad ir lielāka iespēja palikt stāvoklī, un izvairīties no dzimumattiecībām tajās. Metode nav droša: pusaudžu auglība ir ļoti augsta, tāpēc uz šo metodi paļauties nedrīkst!
  5. Tik pat nedrošs ir pārtrauktais dzimumakts - metode, kad vīrietis izvelk dzimumlocekli pirms beigšanas. Vīrietim nedaudz spermas var izdalīties vēl pirms tam. Tāpēc šī metode ir nedroša un nav izmantojama pusaudžu vecumā!

Avots: veselapasaule.lv - Latvijā lielākais bērnu un jauniešu veselībai veltītais portāls, ko veidojuši Bērnu slimnīcas speciālisti

Detalizētāk par izsargāšanās metodēm uzzini šeit: Kontracepcijas veidi

Projektu “Mazaizsargātas sabiedrības grupas – nepilngadīgu grūtnieču interešu aizstāvība, veidojot valsts atbalsta sistēmu, II posms” finansē Sabiedrības integrācijas fonds no Eiropas Savienības – NextGenerationEU piešķirtajiem līdzekļiem. #sif_sociālādrošība

Projekta otrais posms tiek īstenots sadarbībā ar nodibinājumu Dzemdību nama fonds un biedrību Latvijas Vecmāšu asociācija

Ceļš sarežģītajā pasaulē ir vieglāks, ja ir atbalsts un kompass, kas rāda virzienu!
house-iconUz sākumu