×
Atbalsta Grupas Ārstniecība Atbalsts Ģimenēm ES sabiedrībā Par mums

CUKURA DIABĒTS


Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.

Visbiežāk sastopami divi cukura diabēta varianti:

1.tipa cukura diabētu raksturo insulīna trūkums. Tā ir visbiežākā cukura diabēta forma bērniem, sākot no 1 gada vecuma. Slimības raksturīgās pazīmes- slāpes, bieža urinācija, nogurums, svara zudums- attīstās dažu nedēļu līdz mēnešu laikā. Vienīgā ārstēšana ir insulīna terapija.

2.tipa cukura diabētu raksturo insulīna rezistence jeb samazināta organisma jūtība uz insulīnu. Šīs diabēta formas biežums strauji pieaug bērniem ar aptaukošanos, parasti pēc 10 gadu vecuma, un augsta riska populācijās- afroamerikāņi, indiāņi, spāņi, Āzijas un Klusā okeāna salu iedzīvotāji. Slimības pazīmes ir tādas pat kā 1.tipa cukura diabēta gadījumā, taču attīstās lēnāk, vairāku gadu laikā. Riska faktori ir palielināts svars, 2.tipa cukura diabēts 1.pakāpes radiniekiem, gestācijas diabēts bērna mātei grūtniecības laikā. Šis diabēts bieži kombinējas ar citiem vielmaiņas traucējumiem- aknu aptaukošanos, izmainītu lipīdu līmeni asinīs, paaugstinātu asinsspiedienu, policistisko olnīcu sindromu.

Cukura diabēta aizdomu gadījumā var lietot vienkārši un ātri veicamus skrīningizmeklējumus- glikozes noteikšanu kapilārās asinīs (no pirksta) ar glikometru, urīna analīzi ar teststrēmeli. Diabēta diagnozi apstiprina, nosakot glikozes līmeni venozās asinīs.

Ja cukura diabēts netiek diagnosticēts savlaicīgi, var iestāties ketoacidotiska koma - dzīvību apdraudošs stāvoklis ar bezsamaņu, kas neārstēts noved līdz nāvei.

Cukura diabētu nevar izārstēt, bet ar pieejamām ārstēšanas metodēm var kontrolēt slimību un novērst sarežģījumus.

Bērnam ar cukura diabēta raksturīgajām pazīmēm pēc iespējas ātrāk jāgriežas pie ģimenes ārsta, ārpus ģimenes ārsta darba laika - tuvākā stacionāra NMPN.

Bērnam ar cukura diabēta raksturīgajām pazīmēm un diabētiskas ketoacidozes pazīmēm: slikta dūša vai vemšana, vēdera sāpes, paātrināta un dziļa elpošana, apziņas traucējumi – jāizsauc NMPD.

Ceļš sarežģītajā pasaulē ir vieglāks, ja ir atbalsts un kompass, kas rāda virzienu!
house-iconUz sākumu

Novērtē pakalpojumu!

Mums ir svarīgs Tavs vērtējums, lai uzlabotu pakalpojuma kvalitāti!